ՖՀՄՍ 9-ը փոխարինում է ՀՀՄՍ 39-ին, Ֆինանսական գործիքներ – Ճանաչում և չափում: Այն կոչված է արձագանքելու այն քննադատություններին, որ ՀՀՄՍ 39-ը չափազանց բարդ է, անհամատեղելի է կազմակերպությունների կողմից իրենց բիզնեսն ու ռիսկերը կառավարելու ձևին և հետաձգում է վարկերի և դեբիտորական պարտքերի ճանաչումը մինչև վարկային ցիկլի շատ ուշ::
Ե՞րբ է ՖՀՄՍ 9-ը փոխարինել ՀՀՄՍ 39-ին:
Հաշվապահական հաշվառման միջազգային ստանդարտների խորհուրդը (IASB) հրապարակել է ՖՀՄՍ 9-ի Ֆինանսական գործիքների վերջնական տարբերակը 2014 թվականի հուլիսին: ՖՀՄՍ 9-ը փոխարինում է ՀՀՄՍ 39 Ֆինանսական գործիքներ. ճանաչում և չափում և ուժի մեջ է -ից սկսվող տարեկան ժամանակաշրջանների համար: կամ 2018 թվականի հունվարի 1-ից հետո.
Ե՞րբ է փոխվել ՖՀՄՍ 9-ը:
2013 թվականի նոյեմբերի 19-ին ՀՀՄՍԲ-ն թողարկեց ՖՀՄՍ 9 Ֆինանսական գործիքները (հեջային հաշվառում և ՖՀՄՍ 9-ի, ՖՀՄՍ 7-ի և ՀՀՄՍ 39-ի փոփոխությունները)՝ փոփոխելով ՖՀՄՍ 9-ը՝ ներառելով հեջի հաշվառման նոր մոդելը, որը թույլ է տալիս վաղաժամ կիրառումը: իրական արժեքի փոփոխությունների պատճառով իրական արժեքով նախատեսված պարտավորությունների գծով սեփական վարկով …
ՄՀՍ 39-ը դեռ կիրառվո՞ւմ է:
Դասակարգման և չափման, արժեզրկման, հեջի հաշվառման և ապաճանաչման
ՀՀՄՍ 39-ի պահանջները հանվում են -ից սկսվող ժամանակաշրջանների համար կամ 2018 թվականի հունվարի 1-ից հետո -ից հետո, երբ ՀՀՄՍ 39-ը հիմնականում փոխարինվում է ՖՀՄՍ 9-ով: Գործիքներ.
ՖՀՄՍ 9-ն ավելի լավն է, քան ՀՀՄՍ 39-ը:
Հաշվապահական հաշվառման երկու ստանդարտների հիմնական տարբերությունն այն է, որ նոր ստանդարտը (ՖՀՄՍ 9) պահանջում է.ֆինանսական ակտիվների սկզբնական ճանաչման ժամանակ վարկային կորուստների պահուստների ճանաչում, մինչդեռ նախկինում ՀՀՄՍ 39-ի համաձայն, արժեզրկումը ճանաչվում է ավելի ուշ փուլում, երբ տեղի է ունենում վարկային կորստի դեպք: